Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czyszczenie pędzli po malowaniu

Po zakończeniu sesji malarskiej narzędzia muszą zostać namoczone, aby usunąć pozostałości. W przeciwnym razie akryl twardnieje i może zniszczyć włosie. Nie jest to skomplikowane zadanie, ale istnieją wskazówki, które Ci pomogą w zależności od materiału włosia.

1. Przygotowanie

Przed namaczaniem, pierwszym krokiem w czyszczeniu pędzli i wałków jest usunięcie jak największej ilości farby. Warto do tego wykrozystać chłonny papier lub gazetę.

fot. unsplash zgodnie z licencją

2. Zanurz pędzle w cieczy

Kolejnym krokiem jest zanurzeniep pędzli w wiadrze z wodą. Cała włosiowata część narzędzia powinna być pokryta wodą. W przypadku, gdy farba jest na bazie wody, taka jak akwarela lub akryl, wystarczy tylko twoda. Białe kleje i lateks można również myć zwykłą wodą.

W przypadku farb olejnych, takich jak pigmenty czy emalie syntetyczne, należy stosować terpentynę. Do pędzli z lakierem można użyć alkoholu denaturowanego. W każdym razie włókna narzędzi nigdy nie powinny być podparte, ale zawieszone, ponieważ może to spowodować ich deformację.

3. Suszenie i mydlenie

Po kilku minutach zanurzenia, nalezy wyciagnąć pędzle i osuszyć chłonnym papierem, łącznie z cieczą rozpuszczalnika. Kolejnym krokiem jest ponowne włożenie ich do wiadra, ale tym razem z ciepłą wodą z mydłem lub kuchennym detergentem. Szczotki i wałki należy czyścić poprzez pocieranie i wykręcanie ich aż do wypłukania.

Technika obchodzenia się z włosiem powinna być przeprowadzona delikatnie, aby nie uległo ono deformacji. Jeśli czyszczenie nie zostało zakończone, proces będzie musiał być powtórzony.

4. Trudne przypadki

Od czasu do czasu można zapomnieć o wyczyszczeniu pędzli, przez co farba zasycha. Choć wydaje się to skomplikowane, ich odzyskanie jest możliwe. W takich przypadkach dobrze jest namoczyć pędzle na kilka minut w płynie do usuwania farby.

Rozpuszczalnik ten służy do usuwania warstw farby, lakieru lub rdzy na drewnianych meblach, płytkach, a nawet metalu. Jest to jednak związek toksyczny, z którym należy obchodzić się w rękawicach i masce. Zwilżenie pędzla powinno trwać zaledwie kilka minut. Po usunięciu pozostałości należy usunąć je za pomocą grzebienia do szczotek, przedmiotu dedykowanego do trudniej dostępnych części włosia. W przypadku wałków można użyć szpachli.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Blog Dom z Ikeły powstał z zamiłowania do aranżacji wnętrzarskich i doradzania innym w tworzeniu swojego własnego wymarzonego domu. Jestem tutaj by dzielić się z Wami wiedzą, którą mam i doświadczeniem, jakie nieustannie zdobywam.
Oceń ten artykuł

Czyszczenie pędzli po malowaniu

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
Czego nie spuszczać w toalecie?

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Jak uporządkować garaż?

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Ogród zimowy – czy warto?

Barbara Zadrożna

3 tygodnie

Jaka pralka do małej łazienki?

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Jak urządzić mieszkanie na wynajem?

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Jak ocieplić bramę garażową?

Barbara Zadrożna

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Czyszczenie pędzli po malowaniu”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *