Czyszczenie pędzli po malowaniu
Po zakończeniu sesji malarskiej narzędzia muszą zostać namoczone, aby usunąć pozostałości. W przeciwnym razie akryl twardnieje i może zniszczyć włosie. Nie jest to skomplikowane zadanie, ale istnieją wskazówki, które Ci pomogą w zależności od materiału włosia.
1. Przygotowanie
Przed namaczaniem, pierwszym krokiem w czyszczeniu pędzli i wałków jest usunięcie jak największej ilości farby. Warto do tego wykrozystać chłonny papier lub gazetę.
2. Zanurz pędzle w cieczy
Kolejnym krokiem jest zanurzeniep pędzli w wiadrze z wodą. Cała włosiowata część narzędzia powinna być pokryta wodą. W przypadku, gdy farba jest na bazie wody, taka jak akwarela lub akryl, wystarczy tylko twoda. Białe kleje i lateks można również myć zwykłą wodą.
W przypadku farb olejnych, takich jak pigmenty czy emalie syntetyczne, należy stosować terpentynę. Do pędzli z lakierem można użyć alkoholu denaturowanego. W każdym razie włókna narzędzi nigdy nie powinny być podparte, ale zawieszone, ponieważ może to spowodować ich deformację.
3. Suszenie i mydlenie
Po kilku minutach zanurzenia, nalezy wyciagnąć pędzle i osuszyć chłonnym papierem, łącznie z cieczą rozpuszczalnika. Kolejnym krokiem jest ponowne włożenie ich do wiadra, ale tym razem z ciepłą wodą z mydłem lub kuchennym detergentem. Szczotki i wałki należy czyścić poprzez pocieranie i wykręcanie ich aż do wypłukania.
Technika obchodzenia się z włosiem powinna być przeprowadzona delikatnie, aby nie uległo ono deformacji. Jeśli czyszczenie nie zostało zakończone, proces będzie musiał być powtórzony.
4. Trudne przypadki
Od czasu do czasu można zapomnieć o wyczyszczeniu pędzli, przez co farba zasycha. Choć wydaje się to skomplikowane, ich odzyskanie jest możliwe. W takich przypadkach dobrze jest namoczyć pędzle na kilka minut w płynie do usuwania farby.
Rozpuszczalnik ten służy do usuwania warstw farby, lakieru lub rdzy na drewnianych meblach, płytkach, a nawet metalu. Jest to jednak związek toksyczny, z którym należy obchodzić się w rękawicach i masce. Zwilżenie pędzla powinno trwać zaledwie kilka minut. Po usunięciu pozostałości należy usunąć je za pomocą grzebienia do szczotek, przedmiotu dedykowanego do trudniej dostępnych części włosia. W przypadku wałków można użyć szpachli.
Autor
- Jest doświadczonym redaktorem serwisu budowlanego. Specjalizuje się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Basia jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.
Latest entries
Meble27 listopada 2023Jak nakryć do stołu wigilijnego?
Wnętrza23 listopada 2023Jaka grubość podkładu pod panele?
Wnętrza21 listopada 2023Impreza w domu – jak urządzić dobrą domówkę?
Wnętrza20 listopada 2023Panele winylowe vs panele drewniane. Jaką podłogę wybrać?
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.