Czyszczenie pędzli po malowaniu
Po zakończeniu sesji malarskiej narzędzia muszą zostać namoczone, aby usunąć pozostałości. W przeciwnym razie akryl twardnieje i może zniszczyć włosie. Nie jest to skomplikowane zadanie, ale istnieją wskazówki, które Ci pomogą w zależności od materiału włosia.
1. Przygotowanie
Przed namaczaniem, pierwszym krokiem w czyszczeniu pędzli i wałków jest usunięcie jak największej ilości farby. Warto do tego wykrozystać chłonny papier lub gazetę.
2. Zanurz pędzle w cieczy
Kolejnym krokiem jest zanurzeniep pędzli w wiadrze z wodą. Cała włosiowata część narzędzia powinna być pokryta wodą. W przypadku, gdy farba jest na bazie wody, taka jak akwarela lub akryl, wystarczy tylko twoda. Białe kleje i lateks można również myć zwykłą wodą.
W przypadku farb olejnych, takich jak pigmenty czy emalie syntetyczne, należy stosować terpentynę. Do pędzli z lakierem można użyć alkoholu denaturowanego. W każdym razie włókna narzędzi nigdy nie powinny być podparte, ale zawieszone, ponieważ może to spowodować ich deformację.
3. Suszenie i mydlenie
Po kilku minutach zanurzenia, nalezy wyciagnąć pędzle i osuszyć chłonnym papierem, łącznie z cieczą rozpuszczalnika. Kolejnym krokiem jest ponowne włożenie ich do wiadra, ale tym razem z ciepłą wodą z mydłem lub kuchennym detergentem. Szczotki i wałki należy czyścić poprzez pocieranie i wykręcanie ich aż do wypłukania.
Technika obchodzenia się z włosiem powinna być przeprowadzona delikatnie, aby nie uległo ono deformacji. Jeśli czyszczenie nie zostało zakończone, proces będzie musiał być powtórzony.
4. Trudne przypadki
Od czasu do czasu można zapomnieć o wyczyszczeniu pędzli, przez co farba zasycha. Choć wydaje się to skomplikowane, ich odzyskanie jest możliwe. W takich przypadkach dobrze jest namoczyć pędzle na kilka minut w płynie do usuwania farby.
Rozpuszczalnik ten służy do usuwania warstw farby, lakieru lub rdzy na drewnianych meblach, płytkach, a nawet metalu. Jest to jednak związek toksyczny, z którym należy obchodzić się w rękawicach i masce. Zwilżenie pędzla powinno trwać zaledwie kilka minut. Po usunięciu pozostałości należy usunąć je za pomocą grzebienia do szczotek, przedmiotu dedykowanego do trudniej dostępnych części włosia. W przypadku wałków można użyć szpachli.
Autor
- Jest doświadczonym redaktorem serwisu budowlanego. Specjalizuje się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Basia jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.
Latest entries
- Remont2 listopada 2024Planujesz remont domu lub mieszkania? Uważaj na oczy
- Remont28 października 2024Jak przygotować się do remontu domu?
- Remont17 października 2024Remont mieszkania? Tych narzędzi będziesz potrzebował
- Dekoracje18 czerwca 20245 sposobów na tanie urządzenie okna
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.