Jak przygotować ogródek na wiosnę?
Wiosna zbliża się wielkimi krokami – przynajmniej ta odczuwalna i zauważalna, bo ta kalendarzowa już się rozgościła. To najwyższy moment, aby zacząć myśleć nad przygotowaniem swojego ogródka – zarówno tego domowego, jak i tego na zewnątrz, jeśli takowy posiadamy. Jeśli zastanawiasz się więc, jak przygotować ogródek na wiosnę i czym go nawozić, to dobrze trafiłeś. Czytaj dalej!
Czym nawozić ogród na wiosnę?
Obecnie wszędzie dookoła, zarówno w sklepach, jak i często o dziwo także na straganach warzywnych, mamy do czynienia z żywnością konserwowaną, chemiczną i sztuczną. Nie ma się co oszukiwać, że takie owoce, warzywa, czy zioła, nie wpływają tak pozytywnie na nasz organizm, jakby się mogło wydawać. To jeden z głównych argumentów za posiadaniem własnego, chociażby małego ogródka z naturalnymi dobrociami!
Ogrom satysfakcji, jak i korzyści dla zdrowia, jakie za tym idą, są nieocenione, dlatego warto spróbować swoich ogrodniczych sił! Najlepszy nawóz, jaki można zastosować w swoim ogródku warzywnym, to nawóz organiczny/ekologiczny/naturalny. Do tego typu nawozów zaliczamy kompost, obornik, czy coraz bardziej popularny biohumus. Jeżeli chodzi konkretnie o nawożenie wiosną, to powinniśmy zrezygnować na ten moment z nawożenia ziemi obornikiem, ponieważ jest on zbyt mocny – zostawmy go na późniejszy etap, a wiosną zacznijmy od lżejszego kompostu i biohumusu. Kompost można kupić w sklepie, ale jeszcze lepiej (i w dodatku oszczędniej) będzie przygotować go samemu. W tym celu znajdź w swoim ogrodzie miejsce, w którym ustawisz kompostownik i będziesz gromadzić w nim bioodpady, które produkujesz na co dzień.
Głównym celem nawożenia roślin wiosną jest zapewnienie im jak najlepszych warunków rozwoju oraz niezbędnych składników mineralnych. Warto więc w tym okresie zastanowić się nad wykorzystaniem nawozu azotowego (np. saletra amonowa), który zadba o odpowiedni wzrost jak i rozwój roślin.
Jak przygotować ogród na wiosnę?
Prace w ogrodzie nie należą do najłatwiejszych, ale jak to mówią, bez pracy nie ma kołaczy! Warto jednak zrobić wszystko, żeby jak najbardziej ułatwić sobie ten proces. W tym celu trzeba zadbać o odpowiedni strój i sprzęt, które ułatwią nam zadanie.
Przygotowywanie ziemi pod uprawę, nawet tak małą jak przydomowy ogródek, to spory wysiłek. Pielenie ziemi zazwyczaj odbywa się w pozycji niskiej, dlatego też dla własnego komfortu, warto wyposażyć się w spodnie z nakolannikami, dzięki którym niestraszne będą nam godziny spędzone w tej pozycji, a kolana zdecydowanie Ci za to podziękują. Warto również zadbać o wygodne obuwie, i przewiewną górę wykonaną z materiałów przepuszczających powietrze i oddychających. Coś, co jeszcze przyda się podczas prac w ogrodzie, to z pewnością nakrycie głowy, aby w słoneczny dzień ochronić nas przed przegrzewaniem oraz nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Po takim przygotowaniu pozostaje Ci jedynie zabrać się do pracy! Owocnych plonów!
Autor
- Jest doświadczonym redaktorem serwisu budowlanego. Specjalizuje się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Basia jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.
Latest entries
- Remont2 listopada 2024Planujesz remont domu lub mieszkania? Uważaj na oczy
- Remont28 października 2024Jak przygotować się do remontu domu?
- Remont17 października 2024Remont mieszkania? Tych narzędzi będziesz potrzebował
- Dekoracje18 czerwca 20245 sposobów na tanie urządzenie okna
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.