Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak uszczelnić okna?

Wieczór, kanapa, dobry film – to brzmi jak świetny plan! Tylko to nieznośne, chłodne, zimowe powietrze. Przecież drzwi i okna są pozamykane na cztery spusty, prawda? Jeśli tak, to najwyższa pora zająć się swoimi oknami. Jak je uszczelnić? Bez obaw, na pewno coś da się z tym zrobić!

uszczelnianie okna

Wstajesz z ukochanej kanapy, pauzujesz Netflixa i nie dowierzasz własnym zmysłom – to chłód, prawdziwy przeciąg, mimo że okna wcale nie są stare! Cóż, nawet stosunkowo nowe okna wymagają regulacji (o konserwacji nawet nie wspominam!). Dlatego też, czując chłodny podmuch za każdym razem, kiedy przesuwasz palec wzdłuż krawędzi ramy okiennej i krawędzi szyby, nie musisz się załamywać – tutaj trzeba działać i to szybko!

uszczelnianie okien

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy Twoje okna są całkowicie szczelne, jest test z kartką papieru. Wystarczy, że włożysz taką kartkę między ościeżnicę i skrzydła. Jeśli po zamknięciu udało Ci się wyciągnąć kartkę bez żadnego problemu, to już wiesz, że musisz wyregulować docisk. Pamiętaj tylko, by kartki nie wsadzać na ryglu – wtedy test nie będzie wiarygodny.

uszczelniamy okna

Sprawdzone metody uszczelniania okien

Co jednak, kiedy regulacja docisku nie przyniosła oczekiwanych rezultatów? W takim wypadku powinieneś dodatkowo uszczelnić przestrzeń między ościeżnicą i skrzydłem. Ta czynność jest bezpieczna, ponieważ można to zrobić w zasadzie z każdym rodzajem okna.

jak uszczelnić domowe okna?

Kiedy już stwierdzisz, że skrzydła okienne nie są tak szczelnie, jak powinny być, to pora zabrać się za konserwację. Ta nie będzie skomplikowana – przy skrzydłach wystarczą samoprzylepne uszczelki. Masz do wyboru gumowe lub te z poliuretanowej pianki. Ty jedynie musisz wybrać odpowiedni przekrój i przygotować ościeżnice okienne.

W jaki sposób należy ją przygotować? To proste – ościeżnice muszą być czyste i gładkie, zanim przykleisz do nich nowe uszczelki. Dlatego też złuszczoną farbę musisz dokładnie zeskrobać, wygładzić papierem ściernym i pomalować od nowa – to konieczność, taśma słabo przylega do brudnych powierzchni.

okna w domu

Warto pamiętać o tym, że ciepło ucieka także pomiędzy ościeżnicą i parapetem. Jeśli szpary są w tym miejscu naprawdę małe – wystarczy specjalna taśma butylowa paroizolacyjna. Ramę okleja się dokładnie od wewnątrz i to naprawdę się sprawdza – ale tylko i wyłącznie przy małych szparach, szczelinach i nierównościach. Jeśli są one większe, to trzeba sięgnąć po bardziej radykalne metody: piankę montażową i taśmę poliuretanową rozprężną. Jeśli natomiast Twoje okno ma szpary nawet pomiędzy szybą i ramą, to znak, że jest bardzo stare. Można to naprawić z pomocą sylikonu szklarskiego, ale warto też się zastanowić nad nowym oknem! W końcu to inwestycja na długie lata, ale nie wieczność.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Blog Dom z Ikeły powstał z zamiłowania do aranżacji wnętrzarskich i doradzania innym w tworzeniu swojego własnego wymarzonego domu. Jestem tutaj by dzielić się z Wami wiedzą, którą mam i doświadczeniem, jakie nieustannie zdobywam.
Oceń ten artykuł

Jak uszczelnić okna?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
Firanki – jak dobrać?

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Jak zrobić wieszak na biżuterię?

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Jak malować stal nierdzewną?

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Jak zrobić wieszak na ubrania?

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Czego nie spuszczać w toalecie?

Barbara Zadrożna

3 miesiące

Jak uporządkować garaż?

Barbara Zadrożna

3 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jak uszczelnić okna?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *