Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czego pies nie może jeść?

Jak dbać o domowego pupila?

W wielu polskich domach panuje tradycja, w której piesek może liczyć na łakomy kąsek w porze obiadowej. Nikt się nie dziwi, kiedy ze stołu znika dodatkowy kotlecik, który jest pałaszowany kilka metrów dalej. W przekonaniu wielu osób to miły gest, bo piesek może dzięki temu zjeść coś smaczniejszego. On też tak o tym myśli. Problem w tym, że mało kto myśli wtedy o konsekwencjach, a te mogą by poważne.

To nie tak, że pies nie może jeść niczego poza karmą. Po prostu warto wiedzieć, które produkty są dla niego szczególnie szkodliwe. Będziesz jednak rozczarowany, bo wśród pozycji zakazanych znajdą się także podstawowe przyprawy, które są podstawą wielu kuchni.

jak karmić domowego psa?

Pierwszym smakołykiem, który powinien być trzymany z dala od pupila, jest czekolada, a dokładniej kakao. Wszystko rozchodzi się o teobrominę, która jest tutaj obecna. Jedna lub diw kostki nie wyrządzą szkód, więc nie musisz się martwić, jeśli Twój pupil już jej wcześniej skosztował. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że teobromina jest szkodliwa dla pieska i nie warto przyzwyczajać go do smaku czekolady.

Warto także wspomnieć o alkoholu i kofeinie. Choć wątpimy, by ktoś dawał swojemu pieskowi takie trunki, to chcemy podkreślić, że mają one dużo większy wpływ na organizm psa, niż można to zaobserwować w przypadku ludzi. Najbardziej narażone jest tutaj serduszko pupila, ale zagrożony jest praktycznie cały organizm.

Z warzyw, które są dla pisaków niebezpieczne, trzeba wspomnieć o cebuli. Co prawda pies nie ruszy surowej, bo ta jest dla niego zbyt ostra i odstraszająca, ale odpowiednio uduszona lub wysmażona cebulka to przysmak, który pupilowi na pewno posmakuje. Jakie będą skutki takiej przekąski? Anemia, uszkodzona wątroba, biegunka oraz silne wymioty. Co ważne, szkodliwa dawka zaczyna się już od 0,5% masy ciała. Oznacza to, że piesek, który waży 10 kg, nie może zjeść więcej niż 50g cebuli. To bardzo mało, więc cebula jest uznawana za jeden z najbardziej niebezpiecznych produktów dla pupila. Równie szkodliwy jest czosnek, a dla wielu to niezbędny dodatek w kuchni.

czego domowy pies nie może jeść?

Produkty szkodliwe dla psa

Wszelkiego rodzaju rodzynki, winogrona, orzechy makadamia czy awokado powinieneś trzymać jak najdalej od psa. Co prawda orzechy włoskie czy laskowe mogą być dla pieska przekąską, ale makadamia to prawdziwa trucizna, której musisz unikać. Zbyt wiele piesków miało przez nie problemy z wyczerpującymi i niezwykle intensywnymi wymiotami. Wspomniane rodzynki są natomiast ciężkostrawne, co również prowadzi do biegunki i wymiotów.

Jeśli chcesz tego oszczędzić swojemu pupilowi, to powinieneś pilnować, by takie przysmaki nigdy nie trafiły do jego pyszczka. To wcale nie musi być trudne. Powiedzenie, że dieta pieska jest monotonna, źle świadczy jedynie o opiekunach, bo na rynku można znaleźć wiele aromatycznych i pełnowartościowych posiłków. Twój piesek może jeść smacznie i zdrowo. Wcale nie potrzebuje do tego soli, pieprzu i innych przypraw, które drażnią delikatny nos psa.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
1

Barbara Zadrożna

kuchnia jak marzenie
Kuchnia jak marzenie

Barbara Zadrożna

1 tydzień

co na podłogę do kuchni?
Co na podłogę w kuchni?

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

okna jakiej firmy wybrać?
Jakiej firmy okna

Barbara Zadrożna

3 tygodnie

Czekamy na Twój komentarz

1 komentarz na temat “Czego pies nie może jeść?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:*

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *