Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak ocieplić bramę garażową?

Wielu właścicieli domów, w których bryle uwzględniono garaż, zastanawia się, w jaki sposób docieplić wnętrze przestrzeni garażowej. Podczas chłodów, a także wietrznych i mroźnych dni nie możemy poprzez nieszczelne drzwi garażowe tracić cenne ciepło domu. Jak zadbać nie tylko o niskie rachunki za ogrzewanie, ale również sprawić, że przebywanie w garażu stanie się komfortowe? W dzisiejszym wpisie odpowiadam na te pytania. Zapraszam po garść izolacyjnych inspiracji.

Czym ocieplić bramę garażową?

Najczęściej nasze garaże zdobią blaszane bramy. Wiele z nich opiera się na harmonijkowym lub uchylnym mechanizmie. Na takie rozwiązania również mam swoje patenty. Zanim jednak szczegółowo omówimy, w jaki sposób należy zadbać o izolację garażu, warto zastanowić się, czy takie działania są nam w ogóle potrzebne. Jeśli nasz garaż znajduje się poza bryłą domu, a także spędzamy w nim niewiele czasu, wtedy niekoniecznie musimy dbać o jego właściwe ogrzewanie. Jest jeden powód, dla którego warto ocieplić nawet garaż wolnostojący. To nasze auto. Podczas mrozów niekiedy trudno jest rozgrzać samochód, ba!, czasem nawet nie możemy do niego wejść. Izolując bramę garażową, zyskamy więcej ciepła wewnątrz garażu i być może zimowe poranki nie będą tak trudne jak dotychczas. Jak więc zabezpieczyć kawałek blaszanych drzwi od garaży?

  • Wybierz styropian.

Arkusze styropianu to jeden z najczęściej wybieranych materiałów izolacyjnych. Jest tani, lekki, a przy tym dobrze spełnia swoją funkcję. Do tego wystarczy odpowiedni klej i gotowe – mamy ocieplony garaż.

  • Pasy PCV.

To rozwiązanie podsunął mi mój kolega, który pracuje w dużej firmie przemysłowej. Tam stosuje się tego rodzaju bramy: https://kurtynypcvpaskowe.pl/bramy-wahadlowe/, które mają za zadanie izolować, dzięki pasom z PCV, wnętrze przed utratą ciepła czy np. kurzem. Pomyślałam, że swoją bramę również ocieplę takimi pasami. Są to nowoczesne rozwiązania i oczywiście droższe niż tradycyjny styropian, ale mnie w garażu interesuje przede wszystkim trwałość. Często coś stuknę, zarysuję, natomiast solidne pasy PCV do mojej bramy garażowej są odporne na ścieranie czy inne uszkodzenia. A przy tym ich paskowatość nadaje lekkości izolacji. Takie paskowe bramy sprawdzą się również doskonale w drzwiach, które oddzielają od siebie przestrzeń mieszkalną od garażu.

  • Folia termoizolacyjna i maty.

Zarówno gruba mata, jak i specjalne folie izolujące temperaturę to kolejny prosty sposób na ocieplenie drzwi garażowych. Wystarczy oczyścić powierzchnię drzwi, by potem za pomocą kleju do tego rodzaju materiałów przykleić izolację do skrzydła.

  • Pianka termoizolacyjna.

Przyznam szczerze, że nie stosowałam tej metody. Pianki wydają mi się niezwykle nieestetyczne. Moi znajomi jednak często stosują ją do izolacji bram garażowych czy ram okiennych. Z pewnością jest to najtańsza i najprostsza metoda. Wystarczy puszka pianki poliuretanowej i gotowe! I o ile taki materiał doskonale zakryje nam ubytki, np. szczeliny między ścianą a bramą, o tyle na powierzchni samej bramy może wyglądać niekorzystnie.

takie pasy PCV sprawdzą się również w bramie garażowej

Czym ocieplić drzwi garażowe drewniane?

Nie samą blachą garaż stoi. Z pewnością spotkaliście się z tym, że w starych domach jednorodzinnych montowano pokaźne drewniane bramy garażowe. Dziś także w nowym budownictwie wiele osób decyduje się na tego rodzaju rozwiązania, nawiązując do klasycznej i naturalnej stylistyki. Zatem, jak ocieplić bramę garażową, kiedy zamiast blachy należy izolować drewno?

Tu polecam lekkie sposoby, które nie obciążą znacząco i tak już masywnych garażowych drewnianych drzwi. Wspomniane maty i folie będą doskonałym pomysłem. Jeśli styropian, to koniecznie cienkie arkusze.

Jak widzimy, sposobów na doskonałą termoizolację jest bardzo dużo. Nie zapomnij jednak na koniec o dociepleniu ościeżnic. Cóż da nam doskonale izolowane skrzydło, gdy ciepło będzie uciekało bokiem lub dołem drzwi? Mam nadzieję, że nieco pomogłam Ci ocieplić Twój garaż i tym samym zniwelować wysokie rachunki za ogrzewanie.

Autor

Barbara Zadrożna
Barbara Zadrożna
Jest doświadczonym redaktorem serwisu budowlanego. Specjalizuje się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Basia jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
1

Barbara Zadrożna

Jest doświadczonym redaktorem serwisu budowlanego. Specjalizuje się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Basia jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak ocieplić bramę garażową?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 2 ocen
5 sposobów na tanie urządzenie okna

Barbara Zadrożna

1 tydzień

Jak urządzić salon?

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Jak tanio zmienić wnętrze?

Barbara Zadrożna

3 tygodnie

Materac piankowy czy sprężynowy?

Barbara Zadrożna

4 tygodnie

Płyta ceramiczna czy indukcyjna?

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Piekarnik parowy czy elektryczny?

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Czekamy na Twój komentarz

1 komentarzy na temat “Jak ocieplić bramę garażową?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *