Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jakie kwiaty do domu?

Meble są, pamiątki rodzinne są, dodatki i ozdoby też, a mimo to czujesz, że czegoś brakuje? Wiemy jak z tym walczyć – wystarczą kwiatki!

najlepsze kwiaty doniczkowe

Internet pęka w szwach od pytań o najlepsze, najbardziej popularne i egzotyczne kwiaty do domu. To raczej zbędne dyskusje, bo każdy ma inny gust. Warto natomiast zaznaczyć, że kwiaty po prostu warto mieć w swoim otoczeniu. Nie chodzi tylko o estetykę – zieleń naprawdę ma wpływ na samopoczucie czy jakość powietrza. Dlatego też kwiaty doniczkowe to zawsze dobry pomysł – niezależnie od wyglądu.

egzotyczne kwiaty doniczkowe

Kwiaty doniczkowe łączą więc użyteczność z estetyką. To wystarczy, by ozdobić nimi parapety, półki, regały czy szafki. Niektóre egzemplarze są szczególnie interesujące pod względem wizualnym. W końcu masz tutaj cały świat na wyciągnięcie ręki. Egzotyczne rośliny ze słonecznego Madagaskaru, dzikiej Ameryki czy dalekiej Azji, na pewno wniosą coś nowego do Twoich czterech ścian. Jakie kwiaty do domu mam na myśli?

wilczomlecz w doniczce do domu

Chociażby ten wilczomlecz białounerwiony! To najlepszy przykład na to, że nawet mieszkanie w bloku może być dzikie i pełne rozmaitości. Ten kwiat doniczkowy nazywany jest klejnotem Madagaskaru i nie bez powodu. Zazwyczaj osiąga od 60 do 90 cm wysokości. Z reguły kwitnie w kwietniu i maju, ale w warunkach domowych zdarzały (i zdarzają!) się okazy, które zakwitły nawet zimą! Wzniesiony pokrój, rozłożyste na boki liście i białe kwiaty na pewno będą świetną ozdobą dla Twojego salonu.

Musisz jednak uważać – wilczomlecz białounerwiony jest niestety trujący. Mowa tutaj trującym soku, który znajduje się w liściach, łodydze oraz nasionach. Z tego powodu lepiej nie stawiać doniczki w miejscu dostępnym dla zwierząt i dzieci.

wilczomlecz białounerwiony doniczka

Wilczomlecz z Madagaskaru lubi słońce, ale rozproszone. Podłoże powinno być średnio wilgotne i dobrze zdrenowane. Warto pamiętać także o tym, żeby trzymać roślinę z dala od grzejników w okresie zimowym. Z ważniejszych informacji to tyle – jak widać, roślina nie jest zbyt wymagająca. Jest za to bardzo ładna, dlatego też idealnie sprawdza się w warunkach domowych.

jakie wybrać kwiaty do domu?

Tym razem coś na parapet! Sansewieria gwinejska – jak wskazuje nazwa – pochodzi z Gwinei. Grube, mięsiste i żółto-zielone liście wyglądają fenomenalnie, jeśli są dobrze oświetlone. Dlatego też zaproponowałem właśnie parapet. Co ważne – ten kwiat jest wyjątkowo wytrzymały. W swoich silnych liściach gromadzi wodę, więc jest gotowy na suszę. W końcu to kwiat afrykański. Roślina nie lubi za to nadmiernego podlewania, więc trzeba na to uważać, biorąc się za podlewanie domowych kwiatów.

popularne kwiaty domowe

Ten kwiat najlepiej rośnie w pełnym słońcu, ale daje sobie radę także w półcieniu i cieniu. Należy pamiętać, żeby nie narażać roślinę na spadek poniżej 18°C – co prawda kwiat przeżyje nawet spadek poniżej 10°C, ale jeśli w pomieszczeniu będzie wilgotno, to zacznie gnić. Sansewieria gwinejska nie jest więc wymagająca, a trzeba przyznać, że prezentuje się naprawdę dobrze – zwłaszcza w podłużnych i doniczkach. Dlatego też po raz kolejny podkreślam – kwiatek naprawdę polubi się z parapetem!

najciekawsze kwiaty do domu

Tym razem coś z dalekiej Tanzanii. Zamiokulkas zamiolistny sprawia wrażenie delikatnego i zwyczajnego kwiatka. Jest jednak bardzo wytrzymały (jak to rośliny z Afryki mają w zwyczaju) na niekorzystne warunki i ma naprawdę niewielkie wymagania. Jest za to bardzo powolny. W ciągu roku wypuszcza średnio kilka (do 7) nowych liści. Osiąga za to spore rozmiary, bo nawet do metra. Potrzebuje więc trochę przestrzeni w doniczce.

kwiaty doniczkowe

Zamiokulkas zamiolistny to kolejna propozycja, która łączy w sobie niebywałą wytrzymałość z nienaganną prezencją. Właśnie takie kwiaty staram się polecać do domów, bo wiadomo – praca, inne obowiązki. Jeśli kwiaty byłyby zbyt wymagające, nie dostarczałyby takiej radości. Zamiokulkas jest do tego długowieczny – młode rośliny należy przesadzać raz na rok, a starsze tylko co 2-3 lata. Kiedy kwiat się starzeje, liście żółkną.

co wiedzieć o kwiatach?

Ciekawym dopełnieniem może być malutki kaktus. Proponuję tutaj te z rodziny Tylecodon buchholzianus. Są niezwykle urocze, zwłaszcza w odpowiedniej doniczce. Nie wymagają też zbyt wielkiej opieki. Kaktus ze słonecznej Afryki będzie dobrym dopełnieniem, bez względu na to, w jakim pomieszczeniu planujesz go ulokować.

kwiaty w doniczce do domu

Widzisz, dekorowanie domu kwiatami doniczkowymi wcale nie musi być nudne! Tak naprawdę wybierasz spośród egzemplarzy z całego świata. Dzięki szerokiej ofercie sklepów i możliwościom, jakie daje internet, można urządzić swój kąt dokładne tak, jak chcesz!

Autor

Barbara Zadrożna
Barbara Zadrożna
Jest doświadczonym redaktorem serwisu budowlanego. Specjalizuje się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Basia jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
1

Barbara Zadrożna

Jest doświadczonym redaktorem serwisu budowlanego. Specjalizuje się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Basia jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jakie kwiaty do domu?

Oceń
Ocena 4/5 na podstawie 1 ocen
5 sposobów na tanie urządzenie okna

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Jak urządzić salon?

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Jak tanio zmienić wnętrze?

Barbara Zadrożna

2 miesiące

Materac piankowy czy sprężynowy?

Barbara Zadrożna

2 miesiące

Płyta ceramiczna czy indukcyjna?

Barbara Zadrożna

2 miesiące

Piekarnik parowy czy elektryczny?

Barbara Zadrożna

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

1 komentarzy na temat “Jakie kwiaty do domu?”

  1. Piękne zdjęcia i wartościowe opisy. Właśnie szukam kwiatów do biura. Sansewiera na pewno sprawdzi się ze względu na odporność na suszę:)

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *