Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Ogrzewanie podłogowe z dnia na dzień staje się coraz popularniejsze. Za takim rozwiązaniem stoi czysta ekonomia – podłogówka jest energooszczędna, ekologiczna i komfortowa. Problem w tym, że stale pojawiają się doniesienia, które jasno sugerują. Że ogrzewania podłogowe jest niezdrowe. Jakie to ma odzwierciedlenie w rzeczywistości?

Jak właściwie wygląda sama instalacja? Tak naprawdę nie jest ani trochę skomplikowana i wielu decyduje się na instalację systemu samodzielnie. Wszystko sprowadza się do systemu rurek pod panelami. Do tego dochodzą jeszcze maty i folie grzejne, które są dopełnieniem dla ogrzewania podłogowego.

czy warto instalować ogrzewanie podłogowe

Korzyści wynikających z takiego zastosowania jest wiele. Najistotniejsze jest oczywiście zapotrzebowanie energii. W przypadku grzejników ściennych, potrzeba wody o wysokiej temperaturze, by odpowiednio ogrzać całe wnętrze – przynajmniej 70°C. Ogrzewanie podłogowe nie jest już tak wymagające, a temperatura podłogi nie przekracza temperatury ciała człowieka, czyli 36,6°C. To oczywiście przekłada się na odpowiednio niższe koszty, a to już coś.

Warto też wspomnieć o tym, że ogrzewanie podłogowe jest bardziej naturalne dla naszego organizmu. Najcieplej jest przy stopach, czyli tam, gdzie człowiek traci najwięcej ciepła. Całość rozkłada się równomiernie, a ciepłe powietrze pnie się w górę, dokładnie ogrzewając całe pomieszczenie.

czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe

Czy ogrzewanie podłogowe jest dobre?

Takie rozwiązanie to komfort i wygoda. Dlaczego więc ciągle można spotkać się z niepewnością i nieufnością? Najwięcej obaw mają alergicy i osoby nadmiernie wrażliwe/chorobliwe. Same obawy dotyczą wysuszenia powietrza, co prowadzi nie tylko do suchości w gardle, ale też suchości oczu oraz problemów z układem oddechowym. Mało tego – cierpi także skóra. To poważne zarzuty i nie można obok nich przejść obojętnie, dlatego też warto się zastanowić, czy ogrzewanie podłogowe zmniejsza wilgotność lub, czy robi to na większą skalę niż tradycyjne grzejniki.

Opinie ekspertów są w tym przypadku jednomyślne – to kaloryfery ścienne generują wyższe temperatury i są na wyższej wysokości, więc to one są odpowiedzialne za suchość powietrza. Ogrzewanie podłogowe jest więc rozwiązaniem problemu, a nie jego przyczyną. Można więc z czystym sumieniem stwierdzić, że ogrzewanie podłogowe jest dobre dla alergików.

ogrzewanie podłogowe czy warto

Taki rodzaj ogrzewania jest lepszy także zimą. Możliwość bezpiecznego chodzenia boso jest nie tylko komfortowa, ale też zdrowa. Takie rozwiązanie jest dobre dla postawy i układu ruchu oraz pozwala uniknąć przeziębień wśród niesfornych urwisów, które mimo zakazu, poruszają się po domu boso.

Jak to wszystko podsumować? Ogrzewanie podłogowe nie stwarza problemów – taki system problemy rozwiązuje. Winne są grzejniki i inne systemy grzewcze, które przez wysoką temperaturę wysuszają powietrze, powodując suchość w gardle i szereg innych dolegliwości. Jeśli chcesz z tym skończyć, ogrzewanie podłogowe będzie najlepszym rozwiązaniem.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Blog Dom z Ikeły powstał z zamiłowania do aranżacji wnętrzarskich i doradzania innym w tworzeniu swojego własnego wymarzonego domu. Jestem tutaj by dzielić się z Wami wiedzą, którą mam i doświadczeniem, jakie nieustannie zdobywam.
Oceń ten artykuł

Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
Jakie obrazy do kuchni?

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Jaka tapeta do salonu?

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Jakie lustro do łazienki?

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Jaką toaletkę wybrać?

Barbara Zadrożna

2 miesiące

Nowoczesne akcesoria do łazienki!

Barbara Zadrożna

2 miesiące

Jak uporządkować pokój dziecka?

Barbara Zadrożna

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Czy ogrzewanie podłogowe jest zdrowe?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *