Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czy telewizor w sypialni to dobry pomysł?

Sypialnia to przede wszystkim miejsce relaksu i odpoczynku. To przestrzeń, w której możemy zregenerować się i wyciszyć. Niestety, coraz ciężej jest nam sobie wyobrazić sypialnię bez telewizora. Czy telewizor w sypialni to dobry pomysł? Jak wpływa na jakość naszego snu?

Telewizor w sypialni może pogorszyć jakość snu

Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Niestety, nie każdy może pozwolić sobie na oddzielną sypialnię ze względu na ograniczony metraż. Często za sypialnię służy nam salon. Ważne jest, aby sypialnia służyła nam wyłącznie jako miejsce odpoczynku. Niestety, coraz częściej odpoczynek kojarzony jest z wieczornym oglądaniem telewizji. Kontakt ze światłem niebieskim tuż przed snem może powodować problemy z zasypianiem. Sprzyja także rozwinięciu zaburzeń snu, które zwiększają ryzyko zachorowania na wiele przewlekłych chorób. Światło niebieskie wstrzymuje produkcje melatoniny, tym samym wysyłając naszemu organizmowi mylne sygnały. Mózg zaczyna mylić dzień z nocą, dlatego też często po kilkugodzinnym maratonie filmów, mimo zmęczenia, ciężko jest nam zasnąć. Coraz więcej osób narzeka na problemy ze snem, nie wiedząc, że przyczyną może być telewizor wiszący na ścianie obok.

Nie tylko telewizor emituje światło niebieskie. Wieczorem sięgamy również po nasze smartfony, tablety i laptopy. One również mają zły wpływ na jakość naszego snu. Tak samo, jak telewizor zaburzają zegar biologiczny naszego organizmu. Są również często źródłem stresu. Jeśli zrezygnowanie z urządzeń emitujących światło niebieskie jest dla Ciebie niemożliwe, zastosuj filtry światła niebieskiego, naklejając je na ekrany swoich urządzeń. Coraz więcej osób decyduje się także na kupno okularów z powłoką antyrefleksową, chroniącą oczy przed zmęczeniem.

Jak polepszyć jakość snu?

W sypialni powinna panować atmosfera spokoju i relaksu. Zadbajmy, aby panował tam zawsze porządek. Nie zagracajmy przestrzeni zbędnymi rzeczami. Kolorystyka sypialni również wpływa na jakość snu. To jakimi kolorami się otaczamy, wpływa na nasze samopoczucie. Do sypialni najbardziej nadają się kolory natury, np. odcienie zielonego i niebieskiego. Wpływają pozytywnie na naszą psychikę, szczególnie po ciężkim dniu pełnym stresu. Świętnie sprawdzą się też delikatne, jasne kolory: beże, brązy, róże. W sypialni powinniśmy unikać jaskrawych kolorów, które aktywują układ nerwowy i nieustannie pobudzają nasz mózg do pracy.

Sypialnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Warto zachować w niej minimalizm. Najważniejszym elementem wyposażenia sypialni jest odpowiednio dobrane łóżko. Traktuj je, jako miejsce odpoczynku, nie rozrywki. Łóżko powinno kojarzyć się naszemu mózgowi z odpoczynkiem. Dobrym pomysłem na wystrój sypialni są kwiaty. Żywe rośliny bez wątpienia są najpiękniejszą dekoracją każdego wnętrza. Działają oczyszczająco i dotleniająco. Nawilżają powietrze, co świetnie sprawdza się w sypialni, zwłaszcza w okresie grzewczym.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Blog Dom z Ikeły powstał z zamiłowania do aranżacji wnętrzarskich i doradzania innym w tworzeniu swojego własnego wymarzonego domu. Jestem tutaj by dzielić się z Wami wiedzą, którą mam i doświadczeniem, jakie nieustannie zdobywam.
Oceń ten artykuł

Czy telewizor w sypialni to dobry pomysł?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
Jak zrobić domowe środki czystości?

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Jak urządzić pokój dla nastolatków?

Barbara Zadrożna

3 tygodnie

Jakie dodatki do sypialni?

Barbara Zadrożna

3 tygodnie

Ile kosztuje garderoba na wymiar?

Barbara Zadrożna

4 tygodnie

Jak urządzić garderobę?

Barbara Zadrożna

4 tygodnie

Jak wyciszyć drzwi wejściowe?

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Czy telewizor w sypialni to dobry pomysł?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.