Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Czym czyścić srebro?

Dziś zajmiemy się tematem srebra. Każdy z nas wie, że srebro jest niezwykle delikatnym minerałem, dlatego tak trudno jest odpowiednio o nie zadbać – zwłaszcza w przypadku biżuterii lub naczyń posrebrzanych. Sporo czytelników pyta mnie o konserwację – postaram się wam na to odpowiedzieć. Jak należy prawidłowo czyścić srebro? Czy w ogóle srebro nadaje się do czyszczenia? Jak oczyścić poważniejsze zabrudzenia? Życzę miłej lektury!

Czy można czyścić srebro?

Wszyscy wiemy, że najlepsze są domowe sposoby. Poczerniałe lub poważnie zabrudzone srebrne przedmioty nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, dlatego warto, abyś zadbał o ich czyszczenie. Jednym z najpoważniejszych problemów jest występowanie tzw. zjawiska oksydacji srebra – czyli efektu matowości lub pojawienie się ciemnego nalotu. Popularną metodą na jego wyczyszczenie w domowych warunkach jest zastosowanie mieszanki roztworu sody, octu i wody. Proporcje wynoszą 1:1. Zaśniedziałe przedmioty zanurz w powyższej substancji na około 15 minut, następnie obmyj je delikatnie pod bieżącą wodą. Jeżeli chcesz pozbyć się występującego w ten sposób nieprzyjemnego zapachu, to skorzystaj z profesjonalnych materiałów oraz płynów do czyszczenia od Silveris!

Oczywiście, że możesz wyczyścić srebro – jest to nawet wskazane. Jednakże musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Zdecydowanie odradzam zanurzenie srebra w napojach typu Cola lub oczyszczania go za pomocą pasty do zębów i popiołu. Pasta w formie stałej nie wniknie tak dobrze we wszelkie trudno dostępne miejsca, a pocierając kruszec, możesz go łatwo uszkodzić. Najlepsza i najbezpieczniejsza metoda to zdecydowanie ta z octem!

Jak wyczyścić zaśniedziałe srebro?

Jeżeli problem jest poważniejszy i dotyczy zaśniedzenia lub rdzy, to musisz wtedy zanurzyć przedmiot w powyższym roztworze już na dwie godziny. Po zanurzeniu szerokie zastosowanie znajdą także wcześniej wspomniane szmatki oraz specjalistyczne preparaty. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nic się nie uszkodzi, a Twoje srebro znowu będzie lśnić przepięknym blaskiem przy niewielkim koszcie! Czy czyszczenie srebra mogło być przyjemniejsze?

Jak widzisz, powyższa metoda sprawdzi się idealnie w każdej sytuacji. Nie musisz zanosić biżuterii i srebrnych przedmiotów do jubilera lub innych, specjalnych zakładów. Bezkonfliktowo możesz tchnąć nowe życie w swoje srebro w domu. Dzięki temu przedłużysz jego życie o kolejne lata, a Ty zaoszczędzisz w ten sposób pieniądze! Na co jeszcze czekasz? Pora zadbać o swoje srebro!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Blog Dom z Ikeły powstał z zamiłowania do aranżacji wnętrzarskich i doradzania innym w tworzeniu swojego własnego wymarzonego domu. Jestem tutaj by dzielić się z Wami wiedzą, którą mam i doświadczeniem, jakie nieustannie zdobywam.
rolety do sypialni
Jakie rolety do sypialni?

Barbara Zadrożna

7 dni

dywan do salonu
Jaki dywan do salonu?

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

jak urządzić kuchnię
Kuchnia – jak urządzić?

Barbara Zadrożna

4 tygodnie

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Czym czyścić srebro?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:*

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *