Jak myć okna bez smug?
Chyba każdy zdążył już rozczarować się efektami swojej ciężkiej pracy. Mycie okien potrafi być wymagające, ale efekty mogą powodować złość i frustrację. Jak to jest, że po dokładnym pucowaniu dalej pozostają smugi? Dzisiaj pokażemy Ci, jak myć okna, by efekty w końcu były adekwatne do Twoich starań.
Pierwszą regułą, którą się z Tobą podzielimy, dotyczy czasu, w którym myjesz okna. Doskonale wiemy, że cała masa osób czeka z myciem na ciepły słoneczny dzień. To wbrew pozorom zły pomysł, a same okna dużo lepiej myć w pochmurne, ale suche dni. Wszystko przez to, że promienie, które padają na szybę, sprawiają, że woda paruje za szybko. Efektem są właśnie nieprzyjemne ślady po kroplach, zacieki i smugi.
Po drugiej strony barykady znajdują się zimowe popołudnia. Nigdy nie powinno się myć okien w momencie, kiedy pojedyncze krople wody mogą zamarznąć, bo to nie tylko utrudnia mycie, ale może też przyczynić się do powstania zarysowań. To nie tak, że jedynym wyjściem jest zapomnienie na 3 miesiące o oknach. Musisz po prostu wybrać najbardziej optymalny moment – bez deszczu i przesadnego morzu. Dlatego też najlepsze będą popołudnia.
Jak myć okna?
Dobrym pomysłem jest kupienie odpowiednich przyborów do pucowania. Sprawdzi się zarówno mikrofibra, jak i nylon. Odpowiednie ściereczki pomogą zebrać cały brud z czyszczonej powierzchni, nie zostawiając absolutnie niczego. Co więcej, nie musisz nawet używać detergentów – wystarczy sama woda. Oczywiście nie sprawdzi się ona tak dobrze, jak płyn, ale mówimy przecież o smugach, a tych zarówno mikrofibra, jak i nylon, nie zostawiają.
Skoro jednak doszliśmy już do płynów, to warto wspomnieć o glicerynie. Ten środek jest stosunkowo niedrogi, a jego skuteczność nie pozostawia żadnych wątpliwości. Wystarczy dodać niewielką ilość gliceryny do wody, by zabezpieczyć okna przed wszelkimi zanieczyszczeniami. To ochrona na długie tygodnie, jeśli nie miesiące – warto wykorzystywać ten patent!
Oczywiście można też kombinować. Jeśli nie masz gliceryny pod ręką, to zawsze możesz skorzystać z ciekawych zamienników. Dla jednych będzie to zimowy płyn do spryskiwaczy, a dla innych płyn do zmiękczania tkanin. Co łączy te dwa preparaty? Przede wszystkim mają w składzie glicerynę. Musisz jednak pamiętać o proporcjach. Przyjęło się, że do standardowego pojemnika z wodą wystarczy dodać jedną łyżeczkę gliceryny farmaceutycznej.
Zwolennicy płynu do spryskiwaczy mogą natomiast rozcieńczyć go z wodą i nanosić bezpośrednio na szybę, wcierając do momentu, gdy szyba będzie doskonale sucha. Dzięki temu Twoje szyby będą nieskazitelnie czyste i pozostaną takie na bardzo długo.
Autor
- Jest doświadczonym redaktorem serwisu budowlanego. Specjalizuje się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Basia jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.
Latest entries
- Dekoracje9 stycznia 2025Jaka palma do domu?
- Ogród7 stycznia 2025Jak sadzić tulipany w wytłaczankach?
- Porady wnętrzarskie2 stycznia 2025Ciekawe pomysły na ścianę w salonie
- Ogród25 grudnia 2024Jak długo kwitnie lawenda?
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.