Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak odnowić drzwi wejściowe?

Znacie to uczucie, kiedy cały dom czy mieszkanie lśnią czystością, a aranżacje wnętrza są dopięte na tip-top i nagle zauważacie, że w tym wnętrzarskim Edenie zagnieździła się niespójność. Zaburza nasz doskonały wystrój, niszczy harmonię. Któż to taki? Bohaterowie drugiego planu, często pomijane w remontach i aranżacjach – drzwi zewnętrzne. Dziś podpowiem Wam, jak tanio i efektownie odnowić odrzwia, by nie odstraszały gości, ale wręcz przeciwnie – zachęcały do odwiedzin.

Jak odnowić stare drzwi drewniane zewnętrzne?

Posiadacie drzwi z litego drewna, ale nie wiecie, jak je odnowić? Nie ma problemu – kilka lat temu sama postanowiłam odmienić drzwi wejściowe na własną rękę. Dzięki temu dziś mogę podzielić się z Wami moimi przemyśleniami. Przede wszystkim, aby zachować wyjątkowy charakter drzwi, proponuję dokonać renowacji ich wierzchniej warstwy. Szlifierka w dłoń, potem oczyszczamy powierzchnię, na to nakładamy bejcę i ewentualnie lakier. Brzmi żmudnie? Bo takie jest. Jednak istnieje prostszy sposób na odświeżenie drzwi wejściowych.

Jeśli chcesz zastosować kosmetyczny zabieg, warto pokusić się o wykończenie ościeżnic listwami maskującymi, które znajdziesz np. tutaj: https://akre.pl/category/listwy-maskujace-do-drzwi. Montaż takiej listwy jest dziecinnie prosty i można go wykonać za pomocą kleju montażowego. Dopasuj kolor do odcienia drewna drzwi zewnętrznych i do ościeżnicy. Musisz przyznać, że niewiele osób nie pamięta o tym, by odpowiednio wykończyć drzwi zewnętrzne. Niekiedy latami ościeżnice pozostają widoczne, a pozostałości po montażu i wystająca pianka to także częsty widok. Dzięki listwom maskującym już w kwadrans możesz zadbać o odpowiednią estetykę drzwi i małym elementem zmienić jego design.

Jak odnowić drzwi zewnętrzne z okleiny?

Umówmy się, drewniane drzwi są nie tylko niezwykle ciężkie, ale również drogie. Nie każdego stać na taki wydatek, więc często montuje się drzwi z płyt czy sklejki, które dzięki drewnopodobnej okleinie przypominają ich kuzynów z litego drewna. Co prawda, zyskujemy lżejsze rozwiązanie, ale tracimy wiele na wytrzymałości. Dlatego musisz przygotować się na to, że co jakiś czas należy odnowić drzwi wejściowe. W przypadku okleiny, wiem na bazie swoich doświadczeń, nie jest to tak czasochłonne, jak renowacja drewnianych odrzwi.

Na początek pochylmy się nad malowaniem. To najtańszy i najszybszy sposób, by odmienić nasze drzwi zewnętrzne. Idąc do sklepu budowlanego, nie zapomnij o tym, żeby wybrać odpowiedni rodzaj farby. Sprawdź na etykiecie, czy jest dedykowana drzwiom zewnętrznym, a więc czy:

  • jest odporna na wilgoć,
  • cechuje się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne,
  • sprawdzi się w różnych warunkach atmosferycznych.

Następnie wybierz właściwe wałki, rezygnując z pędzli. Niestety z autopsji wiem, że pędzelki zostawiają nieestetyczne ślady pociągnięć, w ten sposób okleina wygląda, jakby podrapał ją kot. Gąbczaste małe wałeczki sprawdzą się najlepiej, detale możesz już dopracować małym pędzlem. Oczywiście wybór koloru zależy już od naszych preferencji i gustów. Nie zapomnij, aby pasował do elewacji zewnętrznej, ale i koloru ścian w przedpokoju.

Kolejnym sposobem na tanią renowację drzwi jest zakupienie nowej okleiny lub specjalnych naklejek dekoracyjnych. Z tym, warto jednak taką naklejkę przykleić na wewnętrznym skrzydle drzwi zewnętrznych, gdyż często nie są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Dziś możesz wybrać dowolny kolor i wzór takich naklejek, nie zapomnij jednak, by starannie przykleić je na drzwi. Jeśli powietrze dostanie się pod materiał, wtedy masz pewność, że pojawią się bąble, wypukłości i nieestetyczne zagięcia naklejki. Pamiętaj, by zedrzeć starą okleinę, dokładnie wyczyścić powierzchnię papierem ściernym i dopiero potem staranie przykleić właściwy materiał. Tu również możesz wykorzystać patent, który opisałam powyżej i dopasować maskownicę do ościeżnicy drzwi wejściowych.

Jak widzisz, istnieją proste i tanie sposoby na renowację drzwi zewnętrznych, ale jeśli zależy Ci na niezwykle dokładnym i estetycznym efekcie, wtedy musisz sięgnąć po bardziej wymagające narzędzia i metody. Nie zapominaj jednak o drzwiach wejściowych, ponieważ to one stanowią wizytówkę każdego domu.

Autor

Barbara Zadrożna
Barbara Zadrożna
Jest doświadczonym redaktorem serwisu budowlanego. Specjalizuje się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Basia jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Jest doświadczonym redaktorem serwisu budowlanego. Specjalizuje się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Basia jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak odnowić drzwi wejściowe?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
Jak nakryć do stołu wigilijnego?

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Jaka grubość podkładu pod panele?

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Impreza w domu – jak urządzić dobrą domówkę?
Jak urządzić domówkę

Barbara Zadrożna

3 tygodnie

Jak zabezpieczyć meble przed psem?

Barbara Zadrożna

4 tygodnie

Zasłony czy firany? Wybór dla Twojego wnętrza

Barbara Zadrożna

4 tygodnie

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jak odnowić drzwi wejściowe?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *