Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak urządzić pokój myśliwski?

Dziś nieco nieoczywiste wyzwanie aranżacyjne. Porozmawiamy o stylu myśliwskim i o tym, jak urządzić pokój miłośnika polowań. Z pewnością wielu z Was ma kogoś bliskiego, kto kocha nocne wyprawy myśliwskie lub ceni sobie klasyczny styl dworku w leśnej głuszy. Może warto zaaranżować w ten sposób przestrzeń i nawiązać do łowieckich tradycji naszych przodków?

Pokój myśliwski – czym się charakteryzuje?

W naszym kraju tradycja myśliwska jest silnie zakorzeniona w kulturze. Z tego też powodu, zapewne nie raz widzieliście tego rodzaju aranżacje łowieckie w dawnych dworkach czy majątkach ziemskich. Nie brakuje także odniesień do polowań w architekturze czy literaturze. Warto o tym pamiętać, poznając nasze piękne dziedzictwo. Tyle z historii. Jak jednak dziś urządzić pokój myśliwski, który będzie sięgał do przyszłości, ale obiema nogami stał w nowoczesnych i praktycznych rozwiązaniach? Oto jest pytanie. Aby coś modernizować, trzeba najpierw znać pierwotną, podstawową wersję. Oto więc kilka najważniejszych wyznaczników tradycyjnego stylu myśliwskiego.

  1. Broń.

Od zawsze styl łowiecki był – co naturalne – kojarzony z różnego rodzaju sprzętem strzeleckim. Dziś już nieliczne osoby strzelają z łuków. Tego rodzaju broń zastąpiono strzelbami myśliwskimi czy wiatrówkami. Jeśli nie chcemy wieszać w domu prawdziwej broni, możemy wybrać wiatrówki pneumatyczne lub ich atrapę – opowiada nam ekspert z PCP Hunters. Doskonałym ich uzupełnieniem mogą być również designerskie lornetki myśliwskie, które nierozerwalnie łączą się z korzystaniem z broni myśliwskiej.

  1. Poroża i trofea.

Czaszki ozdobione rogami czy wypchane zwierzęta stanowią niezbędne akcesoria osób, które zastanawiają się, jak urządzić pokój myśliwski. Są to trofea, którymi szczycą się myśliwi, podkreślają umiejętności łowcy. Dawniej wieszano prawdziwe rogi z czaszkami jeleni, łosi czy danieli. Dziś wiele osób wybiera jednak starannie wykonane sztuczne poroża. Jest to także wybór podyktowany ekonomią. Prawdziwe i okazałe poroże zazwyczaj niemało kosztuje.

  1. Drewno.

Polowania to czas, kiedy myśliwy może być sam na sam z naturą. Nie tylko ze zwierzętami, ale również otaczającym go lasem. Dlatego drewniane podłogi, drewniana boazeria, a nawet drewniane belki sufitowe to prawdziwy strzał w dziesiątkę (nomen omen). Nie tylko zapewnią kameralny styl pokoju myśliwskiego, ale przeniosą miłośników polowań do miejsca, które ukochali.

  1. Antyki.

Czym byłby piękny salon myśliwski bez doskonałych i starych mebli? Jeśli nie stać Cię na kupowanie drogich antyków, możesz za pomocą papieru ściernego i odpowiedniego lakieru własne meble wystylizować na dawne. Wystarczy drewnianą bejcę przetrzeć delikatnie w kilku miejscach, imitując zarysowanie powstałe w wyniku działania zębów czasu. Jakie meble wybrać? Koniecznie komody i witryny bogato zdobione ornamentami zwierzęcymi. Do tego wygodne fotele, które możesz ozdobić kocami i futrami. Powinny królować brązy, ciemne zielenie i beże.

Styl myśliwski. Nie zapomnij o ważnych dodatkach

Powiedzieliśmy już o najważniejszych wyznacznikach stylu myśliwskiego. Warto także wskazać na dodatki, które mogą wzbogacić łowieckie wnętrze. Czy wiesz, że z polowaniami łączy się także muzyka? Podczas spotkań łowieckich myśliwi grają na tradycyjnym rogu, waltorni lub trąbce. Warto zawiesić taki instrument na ścianie, by podkreślić myśliwską atmosferę.

A może tak uzupełnić wnętrze o nowoczesność. Jak nawet w bloku stworzyć stylizację na dawny dworek? W zaaranżowanym wnętrzu zamontuj elektryczny kominek, który ozdobisz obrazami ukazującymi zwierzęta czy polowanie. Dobra rada: popularne dawniej jelenie na rykowisku odeszły już dawno do lamusa. Zrezygnuj z kiczowatych obrazów, zastępując je m.in. pięknymi fotografiami ptaków czy jeleni. Może obok tradycyjnej strzelby warto powiesić współczesną latarkę lub kompas? W ten sposób stworzymy swoisty pomost między tradycją a nowoczesnością. Wszak styl myśliwski to eklektyzm w pełnym wydaniu!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Blog Dom z Ikeły powstał z zamiłowania do aranżacji wnętrzarskich i doradzania innym w tworzeniu swojego własnego wymarzonego domu. Jestem tutaj by dzielić się z Wami wiedzą, którą mam i doświadczeniem, jakie nieustannie zdobywam.
Oceń ten artykuł

Jak urządzić pokój myśliwski?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen
Firanki – jak dobrać?

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Jak zrobić wieszak na biżuterię?

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Jak malować stal nierdzewną?

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Jak zrobić wieszak na ubrania?

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Czego nie spuszczać w toalecie?

Barbara Zadrożna

3 miesiące

Jak uporządkować garaż?

Barbara Zadrożna

3 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jak urządzić pokój myśliwski?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *