Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak zaprojektować ogród przed domem?

Piękny i wykończony dom to powód do dumy. Mimo to prawdziwą wizytówką zawsze będzie ogród – to właśnie on jest odpowiedzialny za pierwsze wrażenie, a te często jest wystarczająco przekonujące, by wyrobić sobie solidną opinię na temat całości. Powstaje więc pytanie: jak zaprojektować ogród przed domem, by sąsiedzi i przejezdni nie mogli oderwać od niego oczu? Oto garść przydatnych wskazówek!

W przypadku ogrodu, niczego nie można robić na „teraz”. Jeśli efekty naprawdę mają być zadowalające, to do wszystkiego trzeba podejść z głową i na spokojnie. Najlepszym czasem na planowanie jet zima – warto wziąć to pod uwagę, bo wielu amatorów ogrodnictwa budzi się dopiero na wiosnę, a w wielu przypadkach to stanowczo za późno.

Kiedy przychodzi myśl: chcę mieć piękny ogród, to otwierają się dwie drogi. Pierwszą jest zlecenie tego zadania ekspertom, takim jak architekt krajobrazu. To kosztowne, ale efekty zawsze są bardzo dobre. Drugą opcją jest wzięcie wszystkiego we własne ręce. To jednak wiąże się z wieloma wyrzeczeniami, żmudną pracą i długimi godzinami spędzonymi na projektowaniu.

Bo to właśnie projekt jest najistotniejszy. Wszystko musi być starannie przygotowane – na papierze. To daje fundament pod sukces. Dlatego też w pierwszej kolejności przygotuj dokładny plan działki – z rzetelnymi obrysami budynków, drzew i wszystkich elementów, które pozostaną w ogrodzie. Najlepiej sprawdzi się tutaj papier milimetrowy, w skali 1:100.

Przydatny będzie także podkład geodezyjny. Zaznacz na projekcie spadki terenu, przebieg wszystkich instalacji, a także wszystko, co z tą działką sąsiaduje i ma realny wpływ na nią (nie tylko poprzez wygląd, ale chociażby zacienienie). Diabeł tkwi w szczegółach, a przezorny zawsze ubezpieczony!

Dlaczego takie drobiazgi mają znaczenie? Bo przy wyborze roślin do swojego ogrodu przed domem, trzeba mieć na uwadze dosłownie wszystko. Uwzględnij także rodzaj gleby oraz poziom wód gruntowych. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych trosk i źle założonych rabat ogrodowych.

Kolejnym istotnym elementem planowania jest zdecydowanie się na to, jaką funkcję będzie pełnił ogród. Ma być pokaźny, piękny oraz zapewniać zajęcie w postaci pielęgnowania? A może będzie niezastąpionym kącikiem wypoczynkowym? Wakacyjne wieczory w takim miejscu mogą smakować lepiej niż daleki wyjazd. W przypadku dzieci natomiast, wskazany będzie niewielki, ale przemyślany plac zabaw. Czego więc chcesz? Jaki charakter będzie miał Twój ogród?

Oczywiście najlepiej planować ogród już na początku – przy budowie domu. Jeśli jednak kupujesz „gotową” działkę, nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić na niej swoje małe królestwo. Jeśli do wszystkiego zabierzesz się na spokojnie, będziesz planował z głową, to Twój ogród może szybko stać się najlepszą wizytówką!

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Jakie obrazy do salonu?

Barbara Zadrożna

1 dzień

Jaki dywan do szarej kanapy?

Barbara Zadrożna

1 tydzień

Jaka lampa do salonu?

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jak zaprojektować ogród przed domem?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *