Jak zrobić domowe środki czystości?
Sklepowe półki uginają się od wszelkiej maści chemicznych środków, które mają nam pomóc zadbać o czystość w mieszkaniu. Przez wieki zdobywana wiedza naszych babć i matek odchodzi do lamusa. Ja jednak jako miłośniczka ręcznie robionych przedmiotów i maniaczka DIY postanowiłam wybrać się w sentymentalną podróż i postanowiłam wykonać własne środki czystości. Dziś dzielę się z Wami sprawdzonymi przepisami na to, jak zadbać o czystość, a przy tym uniknąć szkodliwej chemii.
Domowe środki czystości – ekologiczne?
Domowe środki to nie tylko ekonomiczny wybór, ale również decyzja, która może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Ten, kto choć raz, poczuł środek do czyszczenia toalet, ten wie, że nie może w ich składzie znaleźć nic dobrego. Odurzająca woń środków chemicznych może obezwładnić nie tylko bakterie. Dlatego najlepiej skorzystać z naturalnej mocy dostępnych produktów i zadbać o dom w starym, ale i zdrowym stylu. Od czego zaczniemy?
- Na początek wykorzystamy pyszną i aromatyczną kawę.
Od razu uprzedzam, tę wysokiej jakości i przeznaczoną do biura, którą zawsze kupuję tutaj: https://mokate.com.pl/kawa-do-biura, odstawiam w daleki kąt, a do środków czystości handmade wykorzystuję tę mniej jakościową, głównie sypaną. Nie chciałabym, aby tak doskonały smak i aromat skończył jako środek do usuwania tłuszczu. To byłaby istna profanacja baristycznej świętości!
Borykasz się z tłustymi plamami? Zaparz kawę mieloną, a potem wypij smaczny i pobudzający napój. Resztę kawy potraktuj jako środek czyszczący. Namocz w nim tłuste garnki czy foremki, a potem potraktuj je jak peeling. Przecieraj ściereczką nasączoną w zaparzonych fusach otłuszczone miejsca, a potem wystarczy takich delikwentów opłukać letnią wodą. Voila! Smaczny poranek i czyste naczynia 2 w 1!
- Cytryna nie tylko do herbaty.
Wiele osób na co dzień wykorzystuje cytrusy, w tym popularne cytryny, by wzmocnić działanie środków czystości. Co potrzebujemy, by stworzyć płyn czyszczący na bazie cytryny?
- szklankę octu,
- kilka kropel płynu do naczyń,
- 3 szklanki wody,
- pół wyciśniętej cytryny.
Wszystko wlej do spryskiwacza. Aby dobrze wymieszać płyn, energicznie potrząśnij spryskiwaczem. Do czego przyda nam się ten środek? Doskonale sprawdzi się w łazience, usunie z prysznica osad z mydła czy doczyścisz nim umywalkę. Cytryna wprowadzi przyjemny zapach. Przy intensywnym i duszących oparach środków do łazienki stanie się miłą alternatywą i zapewne zdrowszą dla naszych płuc. Cytryna nadaje się również jako odkamieniacz. Połączone z octem mogą zdziałać cuda i odnowić armaturę czy czajnik.
- Ocet – uniwersalny środek czyszczący.
Umówmy się, ocet nadaje się do niemal wszystkiego, jeśli mówimy o domowych porządkach. Jak już powyżej wspomniałam – usunie kamień, pomoże utrzymać łazienkę w czystości, a nawet jest składnikiem płynu do płukania. Wystarczy, że:
- 0,5 szklanki octu,
- 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej,
- kilka kropel ulubionego olejku eterycznego,
- 3 łyżki stołowe kwasku cytrynowego
zmieszasz ze 100 ml wody i gotowe! Ubrania będą pięknie pachnieć i to bez chemii. No właśnie, czy możliwe jest, by maksymalnie ograniczyć ilość szkodliwych substancji w naszym życiu, w tym podczas sprzątania?
Naturalne środki czystości bez chemii?
Wykorzenienie środków chemicznych z gospodarstwa domowego jest możliwe, ale niezwykle trudne. I nie mówię tu o czasochłonnych pracach nad recepturami, bo te są zazwyczaj proste. Naszym babkom i mamom zależało przecież na sprawnym uporządkowaniu domu. Mówię tu raczej o znalezieniu czasu na życie w stylu eko (takie domowe środki są przecież ekologiczne) i no-chemistry. O wiele łatwiej jest kupić coś w sklepie, co jest dostępne od ręki. Ja tego typu DIY-owe środki traktuję jako odskocznię od codzienności i prace domowe w stylu retro. Zachęcam do eksperymentów i zgłębiania domowych sposobów – satysfakcja z wyczyszczonego zlewu jeszcze nigdy nie była tak wielka!
Autor
- Jest doświadczonym redaktorem serwisu budowlanego. Specjalizuje się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Basia jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.
Latest entries
- Remont2 listopada 2024Planujesz remont domu lub mieszkania? Uważaj na oczy
- Remont28 października 2024Jak przygotować się do remontu domu?
- Remont17 października 2024Remont mieszkania? Tych narzędzi będziesz potrzebował
- Dekoracje18 czerwca 20245 sposobów na tanie urządzenie okna
Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?
Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.
NIE LEPIEJ PO PROSTU KUPIĆ W SKLEPIE?