Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak zrobić drapak dla kota

Każdy właściciel kota wie, jak ważne jest zapewnienie pupilowi odpowiedniej rozrywki i możliwości pielęgnacji pazurów. Domowy drapak to doskonałe rozwiązanie.

Zacznijmy od najprostszej wersji: drapaka z kartonu.

Potrzebujesz:

 • Kilka dużych kartonów
 • Nożyczki lub nóż
 • Linijkę
 • Klej mocny lub taśmę dwustronną
 • Opcjonalnie: miękki materiał na wierzch drapaka, np. kawałek dywanu

Wykonanie:

 1. Pokrój kartony na paski o szerokości około 10 cm.
 2. Sklej je razem, układając równolegle, aż uzyskasz pożądaną wysokość drapaka.
 3. Możesz owinąć wierzchnią część miękkim materiałem, aby zapewnić kotu dodatkowy komfort.
 4. Pamiętaj, by drapak był stabilny – kot nie powinien mieć możliwości przewrócenia go podczas zabawy.
drapaki dla kotów

Drapak z kartonu to niezwykle praktyczne i ekologiczne rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli kotów. Jego główną zaletą jest łatwość wykonania, ponieważ do stworzenia takiego drapaka wystarczą podstawowe materiały, które często mamy w domu, jak kartony i klej. Dodatkowo, karton jest materiałem, który naturalnie przyciąga koty, dzięki swojej teksturze idealnie nadającej się do drapania. Jest to także kosztowo efektywna opcja, ponieważ zamiast wydawać pieniądze na gotowe produkty, możemy wykorzystać dostępne surowce. Drapaki z kartonu są również lekkie i łatwe do przenoszenia, co pozwala na łatwą zmianę ich lokalizacji w domu. Co więcej, ich prosta i minimalistyczna estetyka może harmonijnie współgrać z wnętrzem, a możliwość recyklingu po zużyciu stanowi dodatkowy atut z punktu widzenia ekologii.

Drapak dla kota z drewna – idealny wybór dla aktywnych kotów

Drapak z drewna to trwalsza i estetyczniejsza opcja. Wymaga nieco więcej pracy, ale efekt końcowy z pewnością będzie satysfakcjonujący.

Potrzebujesz:

 • Deski drewniane
 • Piła (ręczna lub elektryczna)
 • Papier ścierny
 • Wkrętarka i śruby
 • Sznur jutowy
 • Materiał na domku, np. miękki pled

Wykonanie:

 1. Przygotuj deski: przycięte na wymiar podstawy, słupków i ewentualnego domku.
 2. Zeszlifuj krawędzie, aby były bezpieczne dla kota.
 3. Zmontuj podstawę i słupki, używając śrub.
 4. Owij słupki sznurem jutowym – to będzie główna część do drapania.
 5. Jeśli planujesz dom, przymocuj go na szczycie lub pośrodku konstrukcji.
 6. Całość można pomalować farbą nietoksyczną dla zwierząt.

Drapaki drewniane są cenione przez właścicieli kotów ze względu na ich trwałość i estetykę. Drewno, będące solidnym i wytrzymałym materiałem, zapewnia długotrwałe użytkowanie nawet dla najbardziej aktywnych kotów. W przeciwieństwie do innych materiałów, drewno jest odporniejsze na zużycie, co oznacza, że drapak będzie służył Twojemu kotu przez wiele lat. Dodatkowo, drapaki drewniane często charakteryzują się eleganckim wyglądem, który może wspaniale komponować się z wnętrzem domu, dodając mu naturalnego uroku. Są one również idealne dla większych kotów, zapewniając stabilność i bezpieczeństwo podczas użytkowania.

Drewniane drapaki często oferują również dodatkowe funkcje, takie jak platformy do wypoczynku, domki, czy nawet elementy zabawkowe, które dodatkowo wzbogacają codzienne życie kota. Pomimo wyższej ceny początkowej, ich trwałość sprawia, że są to inwestycje, które mogą okazać się bardziej ekonomiczne w długiej perspektywie. Ponadto, naturalne materiały, takie jak drewno, są bardziej przyjazne dla środowiska niż niektóre tworzywa sztuczne, co jest ważne dla ekologicznie świadomych właścicieli kotów.

Gotowe drapaki – niedrogie i praktyczne rozwiązanie

Chociaż tworzenie własnego drapaka może być satysfakcjonującym projektem DIY, nie każdy ma czas lub zasoby, aby to zrobić. Na szczęście, istnieje wiele gotowych drapaków, które są niedrogie i mogą zaspokoić potrzeby Twojego kota.

W sklepach zoologicznych i marketach dostępne są różne rodzaje drapaków, od prostych słupków po bardziej zaawansowane konstrukcje z domkami, platformami i wiszącymi zabawkami https://allezoo.com.pl/32-drapak-dla-kota. Przy wyborze drapaka warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

 1. Stabilność: Upewnij się, że wybrany drapak jest stabilny i bezpieczny dla kota. Drapak nie powinien się chwiać ani przewracać podczas użytkowania.
 2. Materiał: Sznur jutowy, sizal i grubo tkane tkaniny to popularne materiały do drapania. Są trwałe i bezpieczne dla pazurów kota.
 3. Wielkość i kształt: Wybierz drapak dostosowany do wielkości i aktywności Twojego kota. Dla większych kotów potrzebne będą wyższe i mocniejsze drapaki.
 4. Dodatkowe funkcje: Niektóre drapaki oferują dodatkowe funkcje, takie jak wiszące zabawki, miejsca do spania czy platformy do obserwacji otoczenia, co może być szczególnie atrakcyjne dla aktywnych kotów.

Gotowe drapaki to także świetna opcja dla osób, które chcą szybko i bez problemu zapewnić swojemu kotu miejsce do drapania. Ceny gotowych drapaków różnią się w zależności od rozmiaru, materiałów i dodatkowych funkcji, ale zazwyczaj są one dostępne w przystępnych cenach, pozwalając na wybór idealnego modelu dla każdego budżetu.

Pamiętaj, że drapak nie tylko chroni meble przed pazurami kota, ale także przyczynia się do zdrowia psychicznego i fizycznego Twojego pupila, umożliwiając mu naturalne zachowania, takie jak rozciąganie mięśni i dbanie o pazury.

Autor

Barbara Zadrożna
Barbara Zadrożna
Jest doświadczonym redaktorem serwisu budowlanego. Specjalizuje się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Basia jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Jest doświadczonym redaktorem serwisu budowlanego. Specjalizuje się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Basia jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak zrobić drapak dla kota

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
Grzejnik aluminiowy czy stalowy?

Barbara Zadrożna

2 miesiące

Jak oczyścić wodę w oczku wodnym?

Barbara Zadrożna

2 miesiące

Jak nakryć do stołu wigilijnego?

Barbara Zadrożna

3 miesiące

Jaka grubość podkładu pod panele?

Barbara Zadrożna

3 miesiące

Impreza w domu – jak urządzić dobrą domówkę?
Jak urządzić domówkę

Barbara Zadrożna

3 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jak zrobić drapak dla kota”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *