Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak zrobić klatkę dla królika z palet?

Po skończonym remoncie zostało Ci trochę palet? A może cenisz sobie życie w duchu eko? W obu przypadkach zachęcam wszystkich właścicieli królików domowych do wykorzystania tego materiału do stworzenia wyjątkowej klatki dla naszego pupila. Gwarantuję Wam, że takie domowe prace przyniosą Wam wiele radości. W dzisiejszym wpisie opowiem, jak uniknąć nieprzyjemności i na co zwrócić uwagę, tworząc domek z palet dla królika.

Jak zrobić klatkę dla królika domowego?

Najlepsza klatka dla królika to ta największa. Im więcej przestrzeni zapewnisz swojemu pupilowi, tym lepiej dla niego. Optymalne wymiary klatki dla jednego królika to 100×50 cm i około 40-50 cm wysokości. Pamiętaj jednak, że króliki powinni być trzymane w grupach, gdyż są to zwierzęta stadne. Dla dwóch królików sprawdzi się klatka o długości 120-160 cm. Skoro znamy już rozmiary, czas na listę potrzebnych materiałów. Do budowy klatki dla królika z palet będą potrzebne:

  • 2 palety,
  • deski ze sklejki i kantówki,
  • gwoździe: 20-centymetrowe, a także krótsze około 6cm,
  • 2 zawiasy do drzwiczek,
  • wkręty i wiertarkę,
  • siatkę hodowlaną,
  • młotek,

Oczywiście to, ile potrzebujesz desek i kantówek, jest uzależnione od wielkości palety.

Zabierzmy się teraz do pracy! Obie palety, jedną dolną, a drugą górną połącz deskami ze sklejki, by stworzyć dach i podłogę klatki. Następnie, aby klatka była solidniejsza, możesz umieścić kantówki po rogach domku królika.

Potem czas na ściany. Przymocuj deski czy fragmenty palety za pomocą gwoździ. Pamiętaj, by zostawić między nimi przerwę, by zwierzę miało oświetloną i oddychającą przestrzeń. Jednak obij klatkę deskami tylko z boków i z tyłu. Z przodu umieść deski jedynie po bokach, natomiast środek uzupełnij o siateczkę. Nie zapomnij zamontować drzwiczki. Możesz wykonać je z drewna samodzielnie i wtedy przydadzą Ci się odpowiednie zawiasy lub kupić gotowe rozwiązania w sklepie z artykułami drewnianymi. Tak naprawdę budowa klatki dla królika z palety to nic innego, jak drewniany sześcian, który z przodu posiada drzwiczki i odpowiednią siateczkę hodowlaną. Pamiętaj, by nie montować w niej elementów niedostosowanych do kontaktu ze zwierzęciem. Źle wybrana siatka może zagrażać życiu Twojego zwierzaka.

Tak stworzona klatka z palet wygląda nieco surowo. Możesz oczywiście ją pomalować odpowiednią bejcą, ale im mniej chemii w otoczeniu zwierzaka, tym lepiej, prawda?

Nie ukrywam, że jest to rozwiązanie zdecydowanie polecane do dużych wnętrz czy mieszkań posiadających taras lub ogród. Jeśli nie masz wiele miejsca, skorzystaj z gotowych rozwiązań, które kupisz w sprawdzonych sklepach, ja często kupuję tutaj: https://allezoo.com.pl/266-klatka-dla-krolika. Na koniec budowy rada: pamiętaj o tym, żeby klatka stanęła w zacienionym miejscu bez przeciągów. Słońce bezpośrednio padające na klatkę może być groźne dla życia królików. Warto podkreślić, że klatka dla królika to nie tylko drewniany stelaż, ale również odpowiednie wyposażenie domu naszego pupila.

Jak urządzić klatkę dla królika miniaturki?

Królik miniaturka wbrew pozorom wcale nie jest taki mały i potrzebuje do życia odpowiednich warunków. Zwierzak ten jest znacznie większy od innych gryzoni, a co za tym idzie, potrzebuje odpowiedniego lokum i sporej dawki ruchu w ciągu dnia. Króliki to bardzo aktywne zwierzęta. Mimo to pamiętaj, że popularny kołowrotek nie nadaje się dla królika, gdyż powstał dla gryzoni, które biegają, takich jak np. chomik czy szczur. Króliki poruszają się, skacząc, a korzystanie z kołowrotka może spowodować u nich groźne urazy.

Klatka milusińskiego musi być odpowiednio wyposażona, czyli powinny znaleźć się w niej takie rzeczy jak wygodny paśnik, odpowiedniej wielkości poidełko bądź miska na wodę, miska na pokarm, legowisko i kuweta. Najlepiej, jeśli jeszcze przed budową klatki kupisz te akcesoria, by podczas tworzenia domku dla królika, łatwo skorygować wielkość mieszkanka, przymierzając odpowiednie wyposażenie.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Blog Dom z Ikeły powstał z zamiłowania do aranżacji wnętrzarskich i doradzania innym w tworzeniu swojego własnego wymarzonego domu. Jestem tutaj by dzielić się z Wami wiedzą, którą mam i doświadczeniem, jakie nieustannie zdobywam.
Oceń ten artykuł

Jak zrobić klatkę dla królika z palet?

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
Firanki – jak dobrać?

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Jak zrobić wieszak na biżuterię?

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Jak malować stal nierdzewną?

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Jak zrobić wieszak na ubrania?

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Czego nie spuszczać w toalecie?

Barbara Zadrożna

3 miesiące

Jak uporządkować garaż?

Barbara Zadrożna

3 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Jak zrobić klatkę dla królika z palet?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *