Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Kostka brukowa przed domem

- co warto wiedzieć?

Kostka brukowa dzieli się na przemysłową i dekoracyjną. Przed swoim domem wyłożysz tę drugą, bo kostkę przemysłową znasz raczej z czerwonych/szarych chodników. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby wybrać odpowiednią kostkę dekoracyjną, która będzie idealnym uzupełnieniem dla ogrodu czy podjazdu.

Zanim jednak przejdzie się do zakupów, trzeba coś zrozumieć – kostka brukowa to wydatek maksymalnie kilku procent w skali budowy domu. Ten ułamek jest nieproporcjonalny, jeśli chodzi o końcowe efekty wizualne, bo od tego, jak prezentuje się Twoja kostka brukowa, zależy naprawdę wiele. Nie skłamiemy, jeśli stwierdzimy, że to jeden z głównych czynników, który będzie wpływał na wrażenia estetyczne całego ogrodu i domu. Dlatego też – jeśli to możliwe – warto kierować się gustem i jakością, a nie najniższą ceną.

kostka brukowa do ogrodu

Która kostka brukowa jest najlepsza?

Decydując się na kostkę brukową, wybierasz pomiędzy kilkoma wariantami. Najpopularniejszym są oczywiście standardowe kostki jednobarwne. To zdecydowanie wybór dla tych, którzy lubią najpewniejsze rozwiązania. Cena za m² jest niższa, niż w przypadku pozostałych wariantów, a bogaty wybór na rynku daje gwarancję znalezienia barwy, która będzie idealnym dopełnieniem dla elewacji.

Przeciwieństwem wyżej omawianej kostki będzie kostka wielobarwna. Przez sprzedawców najczęściej nazywana jest jako „melanż”. To dobry wybór dla artystycznych dusz, które lubią niecodzienne rozwiązania. Choć dla wielu takie rozwiązanie może być ciekawym pomysłem, to warto pamiętać, że takie szalone zestawienia kolorystyczne mają też swoje minusy. Jednym z większych na pewno jest problem z zachowaniem jednolitej produkcji, co często oznacza przykrą niespodziankę, bo kostka dostarczona na budowę różni się kolorystyką od tego, co zamawiałeś z katalogu. Możesz jednak temu zaradzić – wystarczy, że pojedziesz do sprzedawcy i wybierzesz paletę, która jest tam magazynowana.

kostka przed domem

W ciągu ostatnich lat sporą sympatię wśród Polaków zyskała płukanka. To wybór dla tych, którzy cenią elegancję i kunszt. Jest jednak jedno ale – przez szorstką i nierówną powierzchnię, taka kostka jest narażona na zabrudzenia i trudniej się ją czyści. Nie można jednak zaprzeczyć, że każdy dom i ogród prezentuje się dużo lepiej z tak eleganckim podjazdem. Warto jednak pamiętać, że taka kostka jest droższa od standardowych kostek jednobarwnych czy wielobarwnych.

Najdroższym rozwiązaniem będą jednak kostki obijane, często nazywane także antycznymi. Swoim wyglądem nawiązują do klimatu śródziemnomorskiego i trzeba przyznać – wrażenia są fenomenalne. Kostki są poddawane szczerbieniu, co sprawia, że wyglądają na stare i świetnie komponują się naturalnym kamieniem. Mimo to cena za m² zbliża się do ceny bruku klinkierowego, więc musisz odpowiedzieć sobie sam, czy warto tyle płacić.

Czym myć kostkę brukową?

Nigdy nie zapominaj o tym, że Twoja kostka brukowa wymaga pielęgnacji i konserwacji. Lekceważenie tego to poważny błąd, a każde zaniedbanie może skutkować uporczywymi plamami, które nie chcą zejść. Dlatego też zaimpregnowanie kostki nigdy nie jest złym pomysłem. Powinieneś się tym szczególnie zainteresować, jeśli wybrałeś sobie płukankę, która najłatwiej zbiera zabrudzenia, ale każdą kostkę warto impregnować. W końcu kostka brukowa przed domem to inwestycja na długie lata – trzeba mieć to na uwadze.

jaka kostka brukowa przed dom

Twój chodnik, podjazd, alejka czy taras ogrodowy, jest narażony codziennie. Od północnej strony mogą Cię zaskoczyć mchy i porosty, a plamy oleju silnikowego lub uporczywe skutki grillowania to niestety szara rzeczywistość. Z tego powodu impregnacja jest po prostu koniecznością, ale to nie wszystko – musisz także regularnie dbać o swój bruk. Tłuste plamy najlepiej usuwać natychmiast – im dłużej zwlekasz, tym trudniej ją potem usunąć. Co do prac porządkowych, przyjmuje się, że czyszczenie kostki 3 razy do roku to absolutne minimum. Równie ważnym krokiem jest przygotowanie swojej kostki na każdą z pór roku. Wiosną pamiętaj, żeby usunąć naloty powstałe w wyniku wilgoci – chociażby śniegu. Latem zajmij się likwidacją chwastów i mchów. Jesienią dokładnie oczyść kostkę z wilgotnego piasku i ją zaimpregnuj – w ten sposób przygotujesz się na zimę. Podczas zimy natomiast regularnie ją odśnieżaj. To wszystko, sam widzisz, że nie ma w tym niczego uciążliwego.

W myciu kostki przyda Ci się myjka ciśnieniowa oraz środki petrochemiczne do czyszczenia kostki. Całą resztę gadżetów – takie jak szczotki, z pewnością już masz, więc nie musisz sobie nimi zawracać głowy. Pamiętaj tylko, że kostka brukowa przed domem to jedna z największych ozdób. Dbaj więc o nią i ciesz się ogrodem, który przyciąga wzrok każdego przechodnia.

Autor

Barbara Zadrożna
Barbara Zadrożna
Jest doświadczonym redaktorem serwisu budowlanego. Specjalizuje się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Basia jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Jest doświadczonym redaktorem serwisu budowlanego. Specjalizuje się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Basia jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.
Oceń ten artykuł

Kostka brukowa przed domem

Oceń
Ocena 0/5 na podstawie ocen
5 sposobów na tanie urządzenie okna

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Jak urządzić salon?

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Jak tanio zmienić wnętrze?

Barbara Zadrożna

2 miesiące

Materac piankowy czy sprężynowy?

Barbara Zadrożna

2 miesiące

Płyta ceramiczna czy indukcyjna?

Barbara Zadrożna

2 miesiące

Piekarnik parowy czy elektryczny?

Barbara Zadrożna

2 miesiące

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Kostka brukowa przed domem”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *