Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Jak łączyć tapety ścienne?

Ściany ozdobione piękną tapetą stanowią dodatkową ozdobę naszego domu czy mieszkania. Jednak zanim uzyskamy estetyczny efekt, musimy zmierzyć się nie tylko z przyklejeniem tapety do ściany, ale także sprawnym połączeniem obu rolek. Poznaj kilka sposobów na to, jak łączyć ze sobą tapety ścienne!

Łączenie tapet na ścianie

Tapeta to często niewdzięczny element dekoratorski. Sprzedawana jest w wąskich rolkach, więc jeśli zależy nam na wytapetowaniu całej ściany, musimy liczyć się ze żmudnym i powolnym nakładaniem jej na ścianę. Dlaczego? Otóż pojedynczych rolek nie możemy połączyć na podłodze i dopiero potem całość przykleić na ścianę. Każdą rolkę przyklejamy oddzielnie, dbając o to, by nie powstały zagniecenia czy bąbelki powietrza. Aby nasza ściana nie stała się aranżacyjnym koszmarem, należy dokładnie połączyć z sobą obie rolki, by nie eksponować linii styku materiałów. Nie jest to łatwe, ale przy odrobinie cierpliwości można tego dokonać! Oto kilka sposobów:

 1. Przede wszystkim unikajmy trudnych, geometrycznych wzorów. Kiedy nie mamy dużych zdolności w tapetowaniu, wybierzmy materiały bez wzorów o płaskiej fakturze. Z powodzeniem możesz także przyklejać tapety o nieregularnych wzorach jak cętki, drobne kwiatki.
 1. Podczas łączenia obu rolek tapety, ważne jest także odpowiednie docięcie materiału. Korzystaj jedynie z ostrego noża, najlepiej przeznaczonego do tego typu pracy. Ostre ciecie sprawi, że nie poszarpiesz materiału, więc każde łączenie będzie mniej widoczne.
 2. Nie tylko odpowiedni nóż, ale i właściwy pomiar materiału uchroni cię przed nieestetycznymi paskami. Taki materiał warto przycinać ze sporym nadmiarem, by łatwo dociąć odpowiednią szerokość czy długość. Jeśli utniemy zbyt dużo, możemy liczyć się z tym, że będziemy potrzebować kolejnej rolki.
 3. Kładąc tapetę na ścianę, pamiętajmy, by cały czas monitorować dopasowanie wzoru. Rolka rolce nierówna. Nie zawsze kolejna część tapety zaczyna się od tego samego miejsca. Miejmy to na uwadze, by później nie zrywać i nie niszczyć naszej ściany.
 4. Stosuj optymalną ilość kleju. Jeśli pokusisz się o dodatkową warstwę kleju, możesz mieć pewność, że jej nadmiar w dużej części wyjdzie przez linię łączenia obu rolet. Jeśli warstwa kleista jeszcze nie wyschnie, wtedy możesz starać się usunąć warstwę kleju małym wałeczkiem lub szczoteczką do zębów. Natomiast, gdy klej zaschnie, wybierz kontrastową okleinę, którą przykleisz na łączenia i w ten sposób zamaskujesz niepożądane linie.

Łączenie tapety z farbą na ścianie

Czasami wszechobecna tapeta sprawia, że jej wzornictwo czy faktura dominują nad pomieszczeniem. Nieodpowiednie wzór i kolor mogą skutecznie zmniejszyć optycznie nasz salon czy sypialnię. Jeśli chcemy zachować balans w naszych pokojach, warto zastanowić się nad połączeniem tapety z farbą. Jednak, jak sprawić, by kończąca się rolka nie odcinała się od naszej pomalowanej ściany?

Warto zastosować podobną kolorystykę. Do istniejącej okleiny lub farby dobieramy kolor naszego elementu uzupełniającego. Jeśli tapeta będzie zbieżna z barwami farby, wtedy ich łączenie będzie naturalnym przejściem z jednej faktury w drugą. Nie tylko sam kolor tapety sprawdzi się na pomalowanych ścianach. Bogactwo wzorów to także nasz sprzymierzeniec. Wybierzmy wzór, który nawiązuje kolorystycznie do naszej farby, mogą to być kwiaty w tym samym kolorze, delikatne wstawki itp.

Odważniejsi dekoratorzy wnętrz mogą pokusić się, aby w ich pomieszczeniach na stałe zagościł styl eklektyczny, czyli łączący w sobie różnorodne stylizacje. Warto wybrać kontrastową tapetę do koloru i faktury ścian, która wręcz wymusi na naszych gościach zwrócenie uwagi na łączenia.

Jak widzisz, znając kilka podstawowych zasad i dysponując dużą dozą cierpliwości, możemy samodzielnie przykleić upragnioną tapetę do naszej ściany. Jeśli jednak wciąż estetyczne wytapetowanie stanowi dla ciebie problem, interesującą alternatywą mogą okazać się fototapety, które przyklejamy w całości. Bez zbędnych rolek i łączeń. Więcej o fototapetach przeczytasz w tym artykule: https://domzikely.pl/blog/jaka-tapeta-do-pokoju-mlodziezowego/.

Autor

Barbara Zadrożna
Barbara Zadrożna
Jest doświadczonym redaktorem serwisu budowlanego. Specjalizuje się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Basia jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
2

Barbara Zadrożna

Jest doświadczonym redaktorem serwisu budowlanego. Specjalizuje się w tematyce budownictwa i remontów. Dzięki swojej wiedzy i pasji, jest w stanie dostarczać czytelnikom wartościowych i rzetelnych informacji dotyczących tej branży. Basia jest zaangażowana w swoją pracę i dąży do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich czytelników.
Oceń ten artykuł

Jak łączyć tapety ścienne?

Oceń
Ocena 5/5 na podstawie 1 ocen
Piekarnik parowy czy elektryczny?

Barbara Zadrożna

4 dni

Okna drewniane czy plastikowe?

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Barbara Zadrożna

3 tygodnie

Czajnik elektryczny czy gazowy?

Barbara Zadrożna

4 tygodnie

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe?

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Odpływ liniowy czy brodzik?

Barbara Zadrożna

1 miesiąc

Czekamy na Twój komentarz

2 komentarzy na temat “Jak łączyć tapety ścienne?”

 1. Jak niewielkim kosztem wyremontowac mieszkanie ?
  Sufit obecnie kasetony, co zrobić?
  Ściany obecnie tapety, co zrobić?nowe tapety czy gładź?
  Przedpokój obecnie panele scienne do zerwania, co zamiast tego ? Kafle na podlodze zostają bo w dobrym stanie.
  Kuchnia ?! Na podlodze gumolit do wymiany na? Jak sprawdzaja się panele?
  Lazienka na podłogę trzeba dac gumolit, może macie i pokazecie?
  Pomozcie ! Mieszkanie całe do remontu, ma być ladnie,czysto, do zamieszkania na ok 3lata.

 2. Artykuł na stronie domzikely.pl zawiera praktyczne wskazówki dotyczące łączenia tapet na ścianie. Autor omawia różne sposoby łączenia tapet, w tym łączenie na jednej linii, połowicze łączenie, czy łączenie w pasy. Artykuł jest bardzo pomocny dla osób, które chcą odświeżyć swój dom i samodzielnie położyć tapety, a jednocześnie chcą osiągnąć profesjonalny efekt.

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *