Barbara Zadrożna CZYTAJ BIO AUTORA

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 5 min.

Dlaczego moje okna są zaparowane?

Dowiedz się, jak uporać się z tym problemem

Z problemem zaparowanych okien spotkało się zapewne wielu moich czytelników – czy to u siebie w domu, czy będąc „w gościach”. Przyczyn tego stanu rzeczy może być kilka. Niektóre są w pełni naturalne, inne wymagają drobnej korekty, a jeszcze inne mogą oznaczać wymianę okna. Z naszego kolejnego artykułu dowiesz się, dlaczego okna parują, co to może oznaczać, i jak uporać się z tym problemem. Udanej lektury!

Skontroluj stan wentylacji budynku

Zaparowane okna po stronie wewnętrznej to bodaj najczęstszy problem, z jakim można się zetknąć w domu. Dotyczy to najczęściej pomieszczeń o zwiększonej wilgotności, np. kuchni, łazienki, czy choćby piwnicy. Jeśli okna są szczelnie zamontowane (i nie są regularnie rozszczelniane), to wilgoć zbierze się na szybie. Szyby mogą również zaparować podczas gotowania obiadu, czy wieszania prania – sęk w tym, że skraplanie się wody na szybie powinno szybko ustąpić w naturalny sposób. Proces ten można dodatkowo przyspieszyć, włączając mechaniczną wentylację lub po prostu uchylając okno. Na rynku dostępne są również specjalne preparaty przeciw roszeniu szyb.

Co, jeśli okna są notorycznie zaparowane i problem ten nie ustępuje? Tutaj problemem może być kiepska (czasem po prostu źle zaprojektowana) wentylacja w budynku. Aby uniknąć zaparowanych okien, powinieneś zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do pomieszczeń poprzez:

  • nawiewniki,
  • uchylanie okien,
  • rozszczelnianie okien.

Jeśli pomimo tego, problem nadal występuje, to może oznaczać, że kanały wywiewne nie działają prawidłowo. To właśnie nimi odprowadzane jest powietrze wraz z zawartą w nim parą wodną. Zbyt duża ilość wilgoci w pomieszczeniu z czasem może przerodzić się w spory problem, który może oznaczać dla Ciebie przeprojektowanie i wykonanie nowej wentylacji w budynku.

Kiedy okna mogą być do wymiany?

Czasem zaparowane okna mogą być o wiele większym problemem, którego lepiej nie bagatelizować. Postanowiłam dopytać o to eksperta, który o oknach wie dosłownie wszystko. Oto co powiedział nam przedstawiciel marki Oknoplast:

Generalnie zasada jest prosta. Jeśli okna są zaparowane od zewnątrz, to nie masz się czym martwić. Przy wysokiej wilgotności i spadkach temperatury nocą, nad ranem rosa pokrywa nie tylko okna, ale także samochody, czy trawę. Jeśli okna są zaparowane od wewnątrz, to już może oznaczać pewien problem – najczęściej ze złą wentylacją domu lub po prostu ze zbyt rzadkim „wietrzeniem” pomieszczenia. Czasem wystarczy po prostu rozszczelnić okno. Najgorszym przypadkiem są okna zaparowane między szybami. To może oznaczać rozszczelnienie pakietu. Tutaj niezbędna będzie wymiana okna, ponieważ poprzez to uszkodzenie okno traci swoje właściwości termoizolacyjne. Trzeba tutaj zaznaczyć, że nawet najlepsze jakościowo okno będzie bezradne, jeśli montaż zostanie źle przeprowadzony. Warto więc wybrać ofertę takiego producenta, który jednocześnie zapewnia montaż.

Jeśli zauważysz parę między szybami okna, to z pewnością nie oznacza to niczego dobrego. Takie okno nie tylko nie spełnia swojej podstawowej funkcji termoizolacyjnej, ale także prezentuje się mało estetycznie. Wszystko dlatego, że skroplona para wodna sprawia, że okno jest nieprzejrzyste. Do tego nawet po jej odparowaniu na powierzchni szyby pojawiają się plamy, czy zacieki – a tych nie jesteś w stanie usunąć. Ten frustrujący problem można usunąć tylko poprzez wymianę okna, jednocześnie stawiając na fachowy, profesjonalny montaż.

Uważasz, że to był dobry artykuł? A może coś jest niezrozumiałe?

Autor tego materiału czeka na Twój komentarz. Serio.

MACIE RACJĘ. NAPISZĘ KOMENTARZ
0

Barbara Zadrożna

Gdzie kupić ziemię do kwiatów?

Barbara Zadrożna

2 tygodnie

Czym ocieplić garaż blaszany od wewnątrz?

Barbara Zadrożna

3 tygodnie

Co odstrasza komary?

Barbara Zadrożna

3 tygodnie

Czekamy na Twój komentarz

0 komentarzy na temat “Dlaczego moje okna są zaparowane?”

Napisz komentarz ...

Dodaj komentarz

Oceń:*

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *